talinn026

Tallinn i zupa z łosia

Udało mi się zwiedzić wszystkie stolice republik nadbałtyckich,  jednak tylko Tallinn mogę polecić bez chwili zastanowienia.

Bilety zakupione w cyklicznej ofercie LOTu Szalona Środa za niewiele ponad 100 zł to prawdziwy HIT. Zwłaszcza, że lotnisko znajduje się w samym mieście, dzięki czemu koszty transferów do centrum są praktycznie niezauważalne.

W Tallinnie spędziliśmy około 48 h i uważam, że ten czas jest optymalny. Oczywiście, gdy ktoś chce zwiedzić kilka galerii lub muzeów to czasu może zabraknąć, ale na luźne spacery i zero konkretnych planów dwie doby w zupełności wystarczą.

talinn015  talinn017 talinn018 talinn019talinn009

 

Mieszkaliśmy w urokliwej dzielnicy Kalamaja, pełnej drewnianych wielorodzinnych domów. Zasypana po kostki jesiennymi liśćmi robiła bardzo przyjazne wrażenie. W niedalekiej okolicy znajdziemy prócz głównego dworca kolejowego postindustralny obszar wzdłuż  ulicy Tellskivi – siedlisko estońskich hipsterów i miejsce na całkiem dobrą szamkę. Tam wybraliśmy się do Lendav Taldrik –  nowocześnie urządzonej knajpy z hinduskim jedzeniem. Dwa rodzaje curry z kurczaka, solidna porcja ryżu i kilka przystawek okazały się świetną podkładką pod nocną eskapadę po pubach na starym mieście.

talinn002 talinn005talinn008 talinn006

Stare miasto robi bardzo pozytywne wrażenie. Wpisane na listę UNESCO, zadbane i spore. Bez trudu można znaleźć miejsce niekoniecznie pełne turystów, a lokalnych mieszkańców, imprezujących w całkiem modnie wyglądających knajpach.

talinn012 talinn013 talinn025

Wracając, zamiast wrzucać na gastro warszawskim sposobem kebsona, warto zatrzymać się na głównym rynku na rozgrzewającą zupę z łosia za 2 EUR w towarzystwie lokalnej odmiany empanadas. Wprawdzie niewiele tam mięsa, ale klimat jak w średniowiecznej tawernie.

talinn026

Gdy jednak kolejnego dnia zapuka do nas kac, polecam pieszy spacer w okolice miejskiej plaży. Impresja w czystej postaci.

talinn022 talinn024

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *